A Magyar Televízió Átjáró című műsorának vendége volt Tóth Klára pszichológus és Gödri Irén szociológus. Bereki Anikó műsorvezető mikrofonja előtt a meghívottak az anyaországi és erdélyi magyarság népességének alakulásáról beszélgettek.
A magyarországi és erdélyi demográfiai adatok sok hasonlóságot mutatnak: kitolódott a gyermekvállalás ideje, s a gazdasági krízisek is negatív hatással vannak a népesség alakulására. A házasságban élők száma is visszaesett, a hagyományos családmodell radikálisan megváltozott. A felsorolt jelenségek nagyban befolyásolják a két ország népességstatisztikáját.
E kérdésekről nyilatkozott az MTV határon túli tematikájú magazinjában, az Átjáróban, Tóth Klára pszichológus, az Impulzus.ro portál szerkesztője és Gödri Irén szociológus, a budapesti Népességtudományi Kutatóintézet munkatársa. A meghívottak a magyarországi demográfia helyzet elemzése mellett részletesen foglalkoztak a partiumi és erdélyi tendenciákkal, s kitértek az új európai trendekre is.
„Abban az országban sikeres a családpolitika, ahol a társadalom is segít az anyaszerep és a karrier közötti összhang megteremtésében - hangsúlyozta Gödri Irén, majd hozzátette. - Erre már több nyugati országban is látunk követendő példát."E példák megszívlelése igencsak sürgető, mivel például Magyarországon évente 30-40 ezer fővel csökken a lakosság lélekszáma.
A sokszor elszomorító statisztikai adatok közzététele mellett az Átjáró egy örömteli kezdeményezésről, az impulzus.ro, romániai magyar hírportál által meghirdetett babaszépségversenyről is beszámolt. Tóth Klára beavatott az akció részleteibe, egyúttal bemutatta a győztes „gyerkőcök" fotóit is.
Tóth Klára (középen) és Gödri Irén (jobb oldalon) az Átjáró című műsor stúdiójában